Unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa jest alternatywą dla rozwodu w Polsce. Zachęcamy do kontaktu z naszymi prawnikami rodzinnymi w celu ustalenia, czy zostały spełnione przesłanki do unieważnienia małżeństwa.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje alternatywę dla rozwodu i separacji w Polsce, jaką jest unieważnienie małżeństwa. Jednak nie zawsze unieważnienie małżeństwa będzie możliwe, Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera bowiem wyczerpujący katalog przesłanek unieważnienia małżeństwa, takich jak np. brak wymaganego wieku, pokrewieństwo, bigamia i adopcja. W celu unieważnienia małżeństwa konieczne jest wytoczenie powództwa przed Sądem – nasi prawnicy chętnie pomogą w sprawie o unieważnienie małżeństwa.
Nasi wyspecjalizowani adwokaci rodzinni odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące unieważnienia małżeństwa, wskażą różnice pomiędzy rozwodem a unieważnieniem małżeństwa, opiszą jakie działania należy podjąć, aby doprowadzić do unieważnienia małżeństwa oraz podejmą się reprezentacji przed sądem.
Unieważnienie małżeństwa
Unieważnienie małżeństwa pociąga za sobą zniesienie wszystkich konsekwencji małżeństwa z mocą wsteczną. Unieważnione małżeństwo uważa się za nieistniejące.
Muszą istnieć konkretne, ściśle określone przyczyny do unieważnienia małżeństwa, na przykład: niewłaściwy wiek (poniżej 18 lat), ubezwłasnowolnienie, upośledzenie umysłowe, zdiagnozowana choroba psychiczna, bigamia itp.
Unieważnienie małżeństwa orzeka sąd. O unieważnienie małżeństwa może wystąpić małżonek oraz każdy, kto ma w tym interes prawny. Sąd nie wymaga zgody małżonka, aby orzec o unieważnieniu małżeństwa.
